Гостьова лекція за темою «Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень в аеронавігаційних системах: нові дослідження та можливості» для магістрів та аспірантів академії технічного спрямування
23 квітня 2025 року відбулася гостьова лекція професора кафедри аеронавігаційних систем ДУ «Київський авіаційний інститут», д.т.н., професора Шмельової Тетяни Федорівни за темою «Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень в аеронавігаційних системах: нові дослідження та можливості» для здобувачів вищої освіти за освітньо-професійними програмами «Авіаційний транспорт» та «Льотна експлуатація повітряних суден» спеціальності 272 «Авіаційний транспорт» другого (магістерського) рівня, аспірантів спеціальності 275 «Транспортні технології (авіаційний транспорт)» освітньо-наукової програми «Транспортні технології в авіаційному транспорті», а також науковців та викладачів академії.
Наголосимо, що Шмельова Тетяна Федорівна має значний досвід у моделюванні процесів прийняття рішень операторами аеронавігаційної системи та розробці систем підтримки прийняття рішень (СППР) в умовах аварійних ситуацій з використанням штучного інтелекту. Є автором та редактором понад 300 наукових статей, книг, підручників, посібників, довідників та монографій з авіації, економіки та математики (Scopus h-index = 8; Google Scholar h-index = 18). Викладає навчальні курси «Прийняття рішень», «Математичне програмування», «Ефективність авіаційних систем», «Штучний інтелект для БПЛА». Керує науковими та навчальними курсами для бакалаврів, магістрів та аспірантів спеціальності 272 «Авіаційний транспорт». Черговим її внеском у галузь розробки ШІ стало проведення тренінгів “Application of microsystems and artificial intelligence in aerospace technologies” (Technical University of Berlin, 2019) та “Smart drone decision-making in emergency: When, where, and how to fly?” (Symposium оn Electric Aviation аnd Autonomous Systems (ISEAS-2020, Kyiv).
В рамках лекції було розглянуто проблеми людського фактору та еволюцію його моделей в авіації, питання інтеграції моделей прийняття рішень в умовах визначеності, ризику і невизначеності та застосовування моделей штучного інтелекту. Крім того, під час лекції було презентовано практичні приклади розроблених моделей прийняття рішень в аварійних ситуаціях. Лектором було акцентовано увагу на методах і моделях сумісного прийняття рішень (Collaborative Decision Making, CDM), застосуванні гібридного інтелекту до розробки інтелектуальних СППР, а також продемонстровано приклади розрахунків моделей прийняття рішень за допомогою мови програмування Python у середовищі COLAB. Презентовані матеріали та практичні приклади розроблених моделей викликали значний інтерес серед учасників лекції.
Від імені керівництва академії, науково-педагогічного складу та здобувачів вищої освіти висловлюємо щиру вдячність шановній Тетяні Федорівні за змістовну, корисну та дуже цікаву гостьову лекцію!
Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю та нові спільні наукові й освітні проєкти!
Презентація матеріалів гостьової лекції додається для ознайомлення та використання.
За інформацією випускових кафедр
та гарантів освітніх програм.